Najpierw „po co?”, a później „co?”

  • Autor: Katarzyna
  • Data: 26.08.2017
  • Kategoria: Coaching

Zawsze się nam powtarza – najpierw pomyśl, później mów.

Wierzę, że ta zasada wymaga małej modyfikacji:
najpierw wiedz po co chcesz mówić, a poźniej myśl co.

Dlaczego tak?

 


Intencja jest ważniejsza niż cel.
Ojej, ależ te słowa są do siebie podobne! Intencja, to siostra wartości. Zasady, które wyznajesz wyznaczają jasno twoje intencje względem rzeczywistości.

A teraz zatrzymaj się. Weź wdech i wróć do ostatnio podjętej decyzji, której żałowałeś. Odpowiedz sobie szybko na pytanie: czy była zgodna z tym, w co wierzysz? Czy miała przynieść korzyść w kwestii tego, co jest dla Ciebie absulutnie numerem jeden?

Drogi czytelniku, co tak na prawdę jest dla Ciebie najpierwszejsze na świecie? Notes, długopis, stół i piszesz. Pięć punktów. Tekst poczeka, teraz zanotuj. Jeden po drugim. Masz?

Symbolizują to, za co dałbyś się poćwiartować. Widzisz je? To teraz weź na tapetę decyzję, którą zmusiłeś do czekania. Patrząc na te wartości widzisz jakąś wskazówkę?

Bardzo często okazuje się, że tak szybko, jak podejmujemy decyzje dopiero po zadaniu sobie pytania o to, czy to na pewno moja decyzja, która odzwierciedla moje intencje samo jej podjęcie staje się łatwiejsze i po prostu szybsze.

Dlatego też w całym naszym życiu częściej zmieniają się cele, a nie wartości. Co ważne, dając sobie prawo do zmiany celów uwolnimy się od przymusu brania odpowiedzialności trwającej całe życie, za jedną, pojedynczą decyzję.

A co zrobić jeśli nie wiemy czego chcemy i jaka jest nasza intencja? Wtedy warto wiedzieć czego na pewno nie chcemy, czego nie akceptujemy? Może się zdarzyć, że sama eliminacja niechcianych wartości otworzy nam drogę do odnalezienia tych najbliższych naszemu sercu.

To jak? Pierwsze idą intencje, dopiero za nimi maszerują cele w rytmie: Najpierw „po co?”, a później „co?”.

Komentarze

Pytania?

Z przyjemnością rozwieję wszelkie wątpliwości. Pamiętaj, za pierwsze spotkanie nie płacisz.
Każde kolejne kosztuje 70zł/h (j. francuski)
lub 100zł/sesję (coaching).
Spotkania odbywają się w moim gabinecie przy ulicy Piłsudskiego we Wrocławiu.

tel:+48 886 290 743

e-mail:pytanie@katarzynastelmach.pl