Plotkuj albo zgiń! Także w czasie lekcji językowej!

  • Autor: Katarzyna
  • Data: 09.03.2018
  • Kategoria: Język francuski

Gdybyśmy nie plotkowali, może byśmy nadal żyli w głębokiej głuszy, niezorganizowani, bez Chanel numer 5, smartfonów, ani koli diamentów, bo te nadal leżałyby zakopane gdzieś głęboko pod ziemią.

A teraz, szybko wyobraźmy sobie taką sytuację:

Dzień, jak codzień. Zanosi się na deszcz, ale może wiatr przegoni ciemne chmury. Siedzimy na klepisku z, nazwijmy ją Jolą. Razem z Jolą nie lubimy Marioli.
Czyścimy wspólnie ryby i myślimy, jak przekazać to Joli, żeby nieopodal stojąca Mariola nie usłyszała?
Głupie pytanie. Najlepiej wyszeptać to prosto do ucha! Przecież to oczywiste!
Ale jak? Przecież nasz język nie jest na tyle rozwinięty? Mamy coś na wzór słów o rybie, którą łuskamy, czy o klepisku na, którym zasiadłyśmy. Spokojnie. Nic strasznego. Potrzeba matką wynalazku.

Ile jest słów w języku francuskim?

Tak, w telegraficznym skrócie można by było streścić jeden z czynników, które pozwoliły nam na władanie językiem polskim, który zawiera 150 tysięcy słów , czy angielskim z imponującą liczbą 171 tysięcy słów albo francuskim, który przy sklasyfikowaniu wszystkich słów aktywnych może poszczycić się liczbą nawet większą niż oba wcześniej wspomniane języki.

Jak powstały języki?

Otóż okazuje się, że na początku formowania się naszej cywilizacji grupy osiągy maksymalą liczbę 150 osób, bowiem na tyle pozwalała ówczesna organizacja. Tyle osób można było „obgadać”, żeby wybrać kandydatów na wrogów, lub przywódców. Pisze o tym w swojej książce Harari Yuval Noah, autor „Od zwierząt do Bogów *.

Cóż innego, niż chęć omówienia atrakcyjności, wrogości,czy przydatności Pani Marioli w naszej społeczności mogłoby popchnąc człowieczeństwo do rozwoju języka mówionego?

Plotką wygrywa się w polityce. Czarny PR często opiera się na plotce i może wywrócić do góry nogami rynek. Plotka, plotkę, plotką pogania! A wracając od tematu nauki języków.

Jak ćwiczyć mówienie w języku obcym?

Dlatego omówienie życia celebrytów i nielubianych znajomych, czy ciotek klotek, co się wtrącają uważam, za tematy wręcz obowiązkowe w czasie zajęć. Chęć poplotkowania budzi w nas inne moce!

Tematy do konwersacji w czasie lekcji

Często obserwuje, ile radości sprawia wyrażenie w języku obcym zachwytu nad nowa rolą aktorki, którą się podziwia lub wyrażnie oburzenia, że szef ma problemy z liczebnikami powyżej 20, kiedy prowadzi telekonferencję po francusku.

A zatem: Drodzy Czytelnicy, Uczący się i Uczący Innych – plotkujcie, obgadujcie i pchajcie dalej do przodu naszą cywilizacje i swoje kompetencje językowe!

* Harari Yuval Noah „Od zwierząt do Bogów” Wydawnictwo Naukowe PWN 2014

Komentarze

Pytania?

Z przyjemnością rozwieję wszelkie wątpliwości. Pamiętaj, za pierwsze spotkanie nie płacisz.
Każde kolejne kosztuje 80zł/h (j. francuski)
lub 100zł/sesję (coaching).
Spotkania odbywają się w moim gabinecie przy ulicy Piłsudskiego we Wrocławiu.

tel:+48 886 290 743

e-mail:pytanie@katarzynastelmach.pl